Skip to content Skip to navigation

All 2015 VPGE Fellows

We are pleased to announce the 2015 recipients of fellowships and awards administered by the VPGE office.

Supported by endowment and general funds, the following fellowships are designed to attract the most talented students to Stanford's doctoral programs, and to honor and support our most outstanding current doctoral students. Each program has a distinct focus, and while the selection processes vary, all are highly competitive and involve several levels of faculty review.

Jump to:

 

ARCS: Achievement Rewards for College Scientists

The ARCS Scholar Award recognizes outstanding students who have a record of past achievement and who show exceptional promise of making a significant contribution to the scientific and technological strength of the nation. Each year, the Northern California Chapter of the ARCS Foundation allocates an award to Stanford, which VPGE then uses to support as many PhD students as possible through a combination of ARCS and University funds. ARCS scholars can select a two- or three-quarter award configuration, depending upon their academic and tuition needs.

Read more about ARCS

Read more about the Northern California Chapter of the ARCS Foundation

  • Eva Gabriela Baylon, Mechanical Engineering
  • Da Rong (Daren) Cheng, Mathematics
  • Clara L Druzgalski, Mechanical Engineering
  • Amy Goldberg, Biology
  • Ivy Bifu Huang, Civil and Environmental Engineering
  • Kimberly Lau, Geological Sciences
  • David E Manosalvas, Aeronautics and Astronautics
  • Saahil Shenoy, Physics
  • Kathleen Sokolowsky, Chemistry
  • Daniel L Swain, Earth System Science

CCSRE: Center for Comparative Studies in Race and Ethnicity Graduate Fellowships

The Center for Comparative Studies in Race and Ethnicity Graduate Fellowship (CCSRE) awards three-year fellowships to new doctoral students interested in the study of the meanings, processes, and consequences of race, ethnicity, and culture. 

Read more about CCSRE

  • Aala Abdelgadir, Political Science
  • Camilla Mutoni Griffiths, Psychology

DARE: Diversifying Academia, Recruiting Excellence

The DARE Doctoral Fellowship program awards two-year fellowships to advanced doctoral students who want to investigate and prepare for academic careers and whose presence will help diversify the professoriate. The DARE program aims to better prepare Stanford doctoral students from diverse backgrounds for successful faculty careers, and to contribute to the richness of Stanford’s educational environment.

Read more about DARE

  • Christine Amwake, Electrical Engineering
  • Jess Auerbach, Anthropology
  • Cameron Awkward-Rich, Modern Thought and Literature
  • Jeremy Calder, Linguistics
  • Lorena Castro, Sociology
  • Amal El-Ghazaly, Electrical Engineering
  • Mona Eskandari, Mechanical Engineering
  • Jeremy T Feaster, Chemical Engineering
  • Wakuna Galega, Civil and Environmental Engineering
  • Timnit Gebru, Electrical Engineering
  • Alexander Gonzalez, Electrical Engineering
  • Maria Ann Holland, Mechanical Engineering
  • Victoria Martin, Physics
  • Joey M Nelson, Geological Sciences
  • Soyoung Park, Education
  • Hannah Payne, Neurosciences
  • Rhea R Richardson, Genetics
  • Vanessa L Seals, English
  • Javier Stober, Aeronautics and Astronautics
  • Katlyn Marie Turner, Geological Sciences
  • Timothy Wilcox, Anthropology
  • Yonas Yemane, Applied Physics

EDGE: Enhancing Diversity in Graduate Education Fellowship

Enhancing Diversity in Graduate Education (EDGE) fellows are incoming doctoral students with outstanding scholarly promise who have the potential to contribute to the diversity of their academic fields and departments. EDGE serves students in the Graduate Schools of Business and Education, and the Schools of Earth, Energy & Environmental Sciences, Engineering, and Humanities & Science.

Read more about EDGE

EDGE-SBE Fellows

  • Aala Abdelgadir, Political Science
  • Jeffrey Christopher Aguero, Sociology
  • Abiya Ahmed, Education
  • Rhiannon Angelica Catapano, Business
  • Brooke Ashley Durham, History
  • Joshua Paul Gagne, Education
  • Cynthia Jennifer Garcia, Modern Thought and Literature
  • Camilla Mutoni Griffiths, Psychology
  • Beka Moera Guluma, Sociology
  • Esiteli Hafoka, Religious Studies
  • Victoria Elyse Sosina, Education
  • Maria Fernanda Herrera, Communication
  • Elise Gabrielle Huerta, East Asian Languages and Cultures
  • Tingyan Jia, Business
  • Cindy Kim-Ngan Lam, Education
  • Jasmine Tse Little, Sociology
  • Danqi Luo, Business
  • Juan Pablo Melo, Modern Thought and Literature
  • Melissa Mesinas, Education
  • Suki Jones Mozenter, Education
  • Mark Andrew Murphy, Education
  • Jose-Alberto Navarro, Anthropology
  • Laura Wai Ng, Anthropology
  • Alexis Marie Pearce, Iberian and Latin American Cultures
  • Manuel Rincon-Cruz, History
  • Soren Rousseau Rosier, Education
  • Sheridan Alexander Stewart, Sociology

EDGE-STEM Fellows

  • Aysha Lynn Natasha Abdel-Aziz, Physics
  • Omokalade Adebowale, Chemical Engineering
  • Usua Utibe Amanam, Energy Resources Engineering
  • Mona Azadkia, Statistics
  • Jeffrey Thomas Babicz, Chemistry
  • Praveen Bains, Energy Resources Engineering
  • Kaisha Nekesa Benjamin, Bioengineering
  • Calista Kurtz Bernard, Mathematics
  • Charles Preston Blakemore, Physics
  • Katie Bodner, Bioengineering
  • Erin Lynne Brown, Institute for Computational and Mathematical Engineering
  • Alexandra Marie DeMaio, Physics
  • Sheela Devadas, Mathematics
  • Phillip Scott DiGiacomo, Bioengineering
  • Kevin Paul Erazo, Chemistry
  • Casey Margaret Fleeter, Institute for Computational and Mathematical Engineering
  • Katerina Rae Gonzales, Earth System Science
  • Mengyu Guan, Energy Resources Engineering
  • Jen Marrero Hope, Chemistry
  • Virginia Isava, Geological Sciences
  • Holden Wan Hong Lai, Chemistry
  • Alan Taylor Landers, Chemistry
  • Tao Aaron Gelernter Large, Chemistry
  • Mackenzie Marie Leake, Computer Science
  • Kathryn Elizabeth Ledbetter, Physics
  • Laura Abigail Lyman, Institute for Computational and Mathematical Engineering
  • Mae Marcaida, Geological Sciences
  • Jing Miao, Statistics
  • Cayla Marie Miller, Chemical Engineering
  • Richard Aaron Nally, Physics
  • Stephen Robert Pearcey, Geological Sciences
  • Rolando Cruz Perez, Bioengineering
  • Sean Thomas Peters, Electrical Engineering
  • Ricardo Andre Peterson, Electrical Engineering
  • Sudatta Ray, Emmett Interdisciplinary Program in Environment and Resources
  • David Michael Sanchez, Chemistry
  • Joel Sanchez, Chemical Engineering
  • Christopher Michael Sandino, Electrical Engineering
  • Noah John Shutty, Physics
  • Lyndsay M Stapleton, Bioengineering
  • Kelly Marie Stifter, Physics
  • Jessica Kalay Su, Chemistry
  • Shersingh Joseph Tumber-Davila, Earth System Science
  • Eduardo Valle, Chemical Engineering
  • Abigail Rose Ward, Mathematics
  • Kira Alexia Watkins, Chemical Engineering
  • Jared Bryce Weaver, Chemistry
  • Cara Gonzalez Welker, Bioengineering
  • Evangelie Zachos, Mathematics
  • Caleb Zamora Zerger, Applied Physics

Ethnic and Community Center Academic Achievement Awards

These awards honor graduate students affiliated with the ethnic and community centers who demonstrate exceptional academic achievement and serve as role models to undergraduate and graduate students. Each center determines its own selection process and criteria.

Read more ABOUT the Academic Achievement Awards

  • VPGE Black Community Services Center Graduate Student of the Year Award: Jason Okonofua, Psychology
  • VPGE Academic Achievement Award for El Centro Chicano y Latino: Maribel Santiago, Education
  • VPGE Research Award for the Asian American Activities Center: Chris Suh, History
  • VPGE Graduate Feminist Scholar Award for the Women's Community Center: Mana Nakagawa, Education
  • VPGE Academic Achievement Award for the Stanford LGBT Community Resources Center: Ved Chirayath, Aeronautics & Astronautics
  • VPGE Academic Achievement Award for the Native American Cultural Center: Laughing Bear Torrez Dulgeroff, Stem Cell Biology and Regenerative Medicine

Gerald J. Lieberman Fellowship

The Gerald J. Lieberman Fellowships were established in 1993 to honor Stanford Professor and Provost Gerald Lieberman for his many years of distinguished service to the University. Designed to support the next generation of academic leaders across a broad array of disciplines, the Lieberman Fellowships are awarded to advanced doctoral students nominated by each school’s Dean. The honorees intend to pursue careers in academia and have demonstrated potential for leadership roles through their research accomplishments, teaching and university service.

Read more about the Lieberman Fellowship

  • Mallory K Barkdull, Civil and Environmental Engineering
  • Blair Whitney Benham-Pyle, Cancer Biology
  • Shannon Brady, Education
  • Reagan Chandramohan, Civil and Environmental Engineering
  • Jae I Chung, Biology
  • Alexandre Colavin, Biophysics
  • Anil Damle, Institute for Computational and Mathematical Engineering
  • Adam Horowitz, Sociology
  • Michaela Hulstyn, French and Italian
  • Anita Jwa, Law
  • Kate E Lowry, Earth System Science
  • Ana Cristina Nunez M., Law
  • Kimberly Marie Parker, Civil and Environmental Engineering

SGF: Stanford Graduate Fellowships in Science & Engineering

Stanford Graduate Fellowships in Science and Engineering (SGF) is a group of more than 300 endowed fellowships, each named by a donor. Both new and continuing doctoral students are nominated by their departments to receive two-year and three-year awards.

Read more about SGF

  • Kolade Adebowale, Chemical Engineering
  • George Alexopoulos, Electrical Engineering
  • Tim Althoff, Computer Science
  • Marta Andres-Terre, Immunology
  • Patricio Arrangoiz-Arriola, Applied Physics
  • Mona Azadkia, Statistics
  • Luke Balhorn, Materials Science and Engineering
  • David Russell Barton III, Materials Science and Engineering
  • Nicholas August Bianco, Mechanical Engineering
  • Katie Bodner, Bioengineering
  • Susan M. Brewer, Microbiology and Immunology
  • Nina Rebecca Brooks, Emmett Interdisciplinary Program in Environment and Resources
  • John G Buckmaster, Electrical Engineering
  • Siddharth Buddhiraju, Electrical Engineering
  • Joseph Frederick Campion, Mechanical Engineering
  • Yair Carmon, Electrical Engineering
  • Ruiqi Chen, Aeronautics and Astronautics
  • Yiqun Chen, Health Research and Policy
  • Michelle Elyse Chernick, Mechanical Engineering
  • Charmaine J Chia, Electrical Engineering
  • Eric Jishuan Ching, Mechanical Engineering
  • Heejo Choi, Bioengineering
  • Jordan Saul Cotler, Physics
  • Minda Deng, Applied Physics
  • Sheela Devadas, Mathematics
  • Maria Dimakopoulou, Management Science and Engineering
  • Yilin Fan, Chemical and Systems Biology
  • Matthew Feldman, Electrical Engineering
  • Lillian Hall Fesler, Education
  • Benjamin Aaron Fisch, Computer Science
  • Emily Francis, Earth System Science
  • Patrick R Gallagher, Physics
  • Alexandre Vance Gauthier*, Applied Physics
  • Ren James Gibbons, Civil and Environmental Engineering
  • David Richard Glass, Immunology
  • Michael Joseph Gloudemans, Biomedical Informatics
  • Samuel Gene Goldberg, Physics
  • Xingting Gong, Applied Physics
  • Rachel Lauren Grant, Developmental Biology
  • Sebastian Johannes Grimberg, Aeronautics and Astronautics
  • Alexander Makris Gruebele, Mechanical Engineering
  • Yingfei Gu, Physics
  • Nima Hamidi, Statistics
  • Latifah Binti Hamzah, Mechanical Engineering
  • Victoria Elyse Sosina, Education
  • James Michael Harrison, Mechanical Engineering
  • Sarah Elizabeth Harvey, Applied Physics
  • Dulcie Head, Geophysics
  • John Nicholas Hendershot, Biology
  • George Herring, Electrical Engineering
  • Jan Felix Heyse, Mechanical Engineering
  • Sean Hunter, Cancer Biology
  • Shota Ichihashi, Economics
  • Zintis Inde, Cancer Biology
  • Geoffrey T Ivison, Immunology
  • Jieyang Jia, Electrical Engineering
  • Konstantin Kaganovsky, Neurosciences
  • Indraneel Gireendra Kasmalkar, Institute for Computational and Mathematical Engineering
  • Ilias A. Kasoumis, Electrical Engineering
  • Scott Tom Keene, Materials Science and Engineering
  • Themasap Ahmad Khan, Stem Cell Biology & Regenerative Medicine
  • Katherine Kroeger, Epidemiology and Clinical Research
  • Lauren Jessica Lahey, Biophysics
  • Kathryn Elizabeth Ledbetter, Physics
  • Nathaniel Richard Lee, Applied Physics
  • Kari Alyse Leibowitz, Psychology
  • Jedd Lewis, Biology
  • Xingyu Li, Education
  • Chi-Yun Lin, Chemistry
  • Andrea Lincoln, Computer Science
  • Elora Hayter Lopez, Biology
  • David G Mackanic, Chemical Engineering
  • Roshena MacPherson, Mechanical Engineering
  • Rebecca Lane McClellan, Chemistry
  • Patrick James McQuade, Materials Science and Engineering
  • Flora S Mechentel, Aeronautics and Astronautics
  • Danaë Metaxa-Kakavouli, Computer Science
  • Hannah Page Moeller, Chemical and Systems Biology
  • Christopher William Murray, Cancer Biology
  • Andrew Thomas Naber, Electrical Engineering
  • Jeffrey Scott Nagy, Communication
  • Sarang Sunil Nath, Chemical Engineering
  • Gift Nyikayaramba, Electrical Engineering
  • Michelle Ming-Hsuan Pang, Biology
  • Kayvon Pedram, Chemistry
  • Shenglan Qiao, Physics
  • Bernardo Ramos Aguilera, Management Science and Engineering
  • Daniel Harrison Ranard, Physics
  • Milind M Rao, Electrical Engineering
  • Ryan Kennedy Rasti, Computer Science
  • Emily Virginia Reigh, Education
  • Jens Erhard Fritz Reinhold, Mathematics
  • Alexander D Rider, Physics
  • Rituraj, Electrical Engineering
  • Kelsey Jean Roberts, Developmental Biology
  • Camarin Ellen Rolle, Neurosciences
  • Samuel J. S. Rubin, Chemical and Systems Biology
  • Diana Rypkema, Biology
  • Devleena Samanta, Chemistry
  • Samantha Sekar, Emmett Interdisciplinary Program in Environment and Resources
  • Daniel Selsam, Computer Science
  • Laszlo Ryan Seress, Chemistry
  • Rafael Goissis Setra, Electrical Engineering
  • Aekta Shah, Education
  • Rishi Sharma, Electrical Engineering
  • Lauren Elisabeth Shwisberg, Civil and Environmental Engineering
  • Nicholas Alexander Sinnott-Armstrong, Genetics
  • Daniel Worthington Smith, Civil and Environmental Engineering
  • Chenchen Song, Chemistry
  • Andrew James Sonta, Civil and Environmental Engineering
  • Nathan Spielberg, Mechanical Engineering
  • Peihao Sun, Physics
  • Ka Yu Tam, Mathematics
  • Alexander Tarashansky, Bioengineering
  • Mae Hwee Teo, Physics
  • Kyle Joseph Travaglini, Biochemistry
  • Emily Rose Tucci, Mechanical Engineering
  • Paroma Varma, Electrical Engineering
  • Akhilendra Vohra, Economics
  • Max Li-Hua Wang, Electrical Engineering
  • Sherrie Wang, Institute for Computational and Mathematical Engineering
  • Yuqi Wang, Neurosciences
  • Matthew Benjamin Willis, Mechanical Engineering
  • Chase Alan Wood, Molecular and Cellular Physiology
  • You Wu, Management Science and Engineering
  • Steven Yadlowsky, Electrical Engineering
  • David Y Zeng, Electrical Engineering
  • Lin Zhai, Mathematics
  • Martin Jinye Zhang, Electrical Engineering
  • Junzi Zhang, Institute for Computational and Mathematical Engineering
  • Siming Zhang, Genetics
  • Yao Zhou, Materials Science and Engineering
  • Lynne Marie Zummo, Education

* = Honorary Stanford Graduate Fellow

SIGF: Stanford Interdisciplinary Graduate Fellowship

The Stanford Interdisciplinary Graduate Fellowship Program is a group of 84 endowed fellowships, each named by a donor. Three-year fellowships are awarded to current doctoral students engaged in interdisciplinary research and the pursuit of questions that cross traditional disciplinary boundaries.

Read more about SIGF

  • Nathan Atkinson, Business
  • Alexandra Blackman, Political Science
  • K.C. Busch, Education
  • Keith Cross, Education
  • Anna Cunningham, Bio-X SIGF, Chemical and Systems Biology
  • Tanya Glozman, SIGF affiliated with the Stanford Neurosciences Institute, Electrical Engineering
  • Peyton Greenside, Bio-X SIGF, Biomedical Informatics
  • Jessica Grembi, Civil and Environmental Engineering
  • Kevin Hart, Bio-X SIGF, Biology
  • Brian Hsueh, Bio-X SIGF, Neurosciences
  • Madeline Huberth, Music
  • Ivan Enchev Ivanov, Bio-X SIGF, Chemical Engineering
  • Matthew Kelly, Education
  • Thomas Li, SIGF affiliated with the Stanford Neurosciences Institute, Chemistry
  • Chao Liu, Bio-X SIGF, Biochemistry
  • Tracy Mandel, Civil and Environmental Engineering
  • David B Miller, Communication
  • Andrey Poletayev, Materials Science and Engineering
  • Teresa Langan Purzner, Bio-X SIGF, Developmental Biology
  • Adam Joseph Rubin, Bio-X SIGF, Stem Cell Biology & Regenerative Medicine
  • Jeff Sheng, Sociology
  • Sean Sketch, SIGF affiliated with the Stanford Neurosciences Institute, Mechanical Engineering
  • Johanna Maria Sweere, Bio-X SIGF, Immunology
  • Emily Zhang, Political Science
  • Danqing Zhu, Bio-X SIGF, Bioengineering